Pište, co nám v nabídce chybí a bavte se s námi i o vašich plánech a odběrech. Umíme kalkulovat individuální ceny a rozšiřovat sortiment.

Jednotky momme a gram

Hmotnost hedvábných tkanin se podle zvyklostí uvádí v jednotkách momme nebo mommí (zkratka mm). U většiny odborníků na hedvábí se jedná o preferovanou jednotku. Potřebujete-li ale převést mommy na obvyklé gramy na metr čtvereční (g/m2 nebo také gsm), využijte tento vztah: 1 momme = 4,306 g/m2 

U většiny obchodníků se gramáže tkanin z pravého hedvábí pohybují takto:

  • pongee cca 5 - 6mm 
  • habotai cca 8 - 12mm s tím, že běžná je plošná hmotnost 8mm
  • satén a dyšez cca 9 - 40mm s tím, že u saténů je nějčastěji užívaná plošná hmotnost 16mm, častěji 19mm, a dyšez se označují nejčastěji tkaniny od 30mm výše.

Upozornění:

  • Jednotky jsou občas využívány u obchodníků jako nástroj konkurenční výhody. Samotná plošná homtnost ale není vše. I u vyšších jednotek mm rozhoduje také kvalita hedvábí. Levné materiály jsou většinou prodávány bez uvedení kvality a uvádí se pouze jednotka mommí. U takových metráží se většinou rozjíždí vlákna a švy nebudou držet. Také budou náchylné k poškození. Nejvyšší stupeň kvality, který můžete získat je označen jako třída 6A.
  • Někteří prodejci levných metráží uvádí pouze jednu jednotku, aby metráže nebyly snadno porovnatelné. Využijte tedy přepočet a ověřte si, jakou plošnou hmotnost máte před sebou.   

 

Zpět do obchodu